pkso

KZ        RU

«Мен әлемді танимын» атты зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсы

Робототехника

Жалпы білім беретін мектептердің оқу үдерісіндегі тілдер полифониясы: мәселелері және болашағы

                       
YouMomentum Slider - модуль joomla Скрипты

Конкурс қорытындылары

User Rating:  / 0
PoorBest 

 

«Педагогикалық идеялар панорамасы» өңірлік конкурсының қорытындысы

2019 жылғы 16 қазан күні сағат 11.00-де «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы Алматы қаласы бойынша ПҚ БАИ базасында (Төле би к-сі, 248/4) «Педагогикалық идеялар панорамасы» білім беру ұйымдарына арналған бейне-сабақтар мен бейне-дәрістердің жыл сайынғы республикалық конкурсының өңірлік кезеңін қорытындылау бойынша салтанатты іс-шара өтті.

Конкурстың жабылу салтанатына білім беру органдарының өкілдері, педагогикалық ұжымдар, педагогикалық қызметкерлер, мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, жоғары білім ұйымдарының жетекшілері, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері – «Хабар», «Қазақстан», «Алматы» телеарналар қатысты.

«Педагогикалық идеялар панорамасы» конкурсының өңірлік кезеңіне төмендегі бағыттар бойынша 98 педагогикалық қызметкер қатысты: мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудағы заманауи технологиялар - 6; орта білім беруді оқытудағы заманауи технологиялар - 69; техникалық және кәсіптік оқытудағы заманауи технологиялар - 16; жоғары білімді оқытудағы заманауи технологиялар - 4; қосымша білім беруді оқытудағы заманауи технологиялар - 3.

Қатысушылар арасында – мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының әдіскерлері мен тәрбиешілері, бастауыш сынып мұғалімдері, 14 пән бойынша мұғалімдер (қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті, ағылшын тілі, математика, информатика, физика, химия, биология, география/жаратылыстану, тарих пен құқық/дінтану, өзін-өзі тану, бейнелеу өнері/музыка, технология/сызу, денешынықтыру/негізгі әскери-техникалық оқыту),техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының оқытушылары, жоғары оқу орындарының педагогикалық мамандықтарының профессорлық оқытушылар құрамы.

Конкурс екі кезеңде өткізіледі: өңірлік және республикалық. Өңірлік кезеңнің жеңімпаздарын барлық білім беру деңгейі бойынша жетекші мамандардан құралған Өңірлік сараптама кеңесінің мүшелері анықтады.

Сараптама кеңесі педагогикалық қызметкерлердің қазіргі білім беруді дамыту үрдістерін түсінуі және білуі, педагогикалық идеяны ашу білігі, оқу үдерісін жүргізу әдісін игеруі (дәріс, сабақ, практикалық/лабораториялық жұмыс, семинар, шеберлік сыныбы), білім алушыларды оқытудың жаңа әдістері мен тәсілдерін меңгеруі сынды біліктілік дағдылары бойынша бағалады.

Өңірлік кезеңнің қорытындысы нәтижесінде 22 аталым бойынша жоғары балл жинаған 67 педагогикалық қызметкер республикалық кезеңге қатысады.

Бельгибаева М.Б., конкурстың өңірлік кезеңінің үйлестірушісі

Қосымша

«Педагогикалық идеялар панорамасы» конкурсының өңірлік кезеңінің жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің тізімі

Автордың (-лардың) ТӘА

Аталым

Білім беру ұйымының атауы

Орны

1

Лукьяненко

Наталья Александровна

методист

Ясли-сад «Тимошко»

І

2

Таубалдиева

Кадиша Жакановна

тәрбиеші

№ 81 бөбекжай-балабақша

І

3

Сатыбалды

Ақерке Алшабекқызы

бастауыш сынып мұғалімі

№ 174 мектеп-гимназия

І

4

Бейсембай

Назерке Сәбитқызы

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№ 53 мектеп-гимназия

І

5

Досумбекова

Жанар Дүйсенбайқызы

учитель русского языка и литературы

Школа-гимназия №148

І

6

Масимова

Гульмира Саидахметовна

учитель английского языка

Общеобразовательная школа №151

І

7

Әкімова

Нұрсұлу Нұржанқызы

математика мұғалімі

№ 69 жалпы білім беретін мектеп

І

8

Баймендинова

Айгерим Нұрманқызы

информатика мұғалімі

№ 141 жалпы білім беретін мектеп

І

9

Сагынбекова

Лаура Нурлановна

физика мұғалімі

№ 15 гимназия

І

10

Құдабай Парида Абиевна

химия мұғалімі

№30 мектеп-гимназия

І

11

Смаилова

Ильмира Авелбековна

биология мұғалімі

№ 123 мектеп-гимназия

І

12

Байтлеуов

Канат Каржаубаевич

учитель географии

Общеобразовательная школа № 108

І

13

Абишева

Айнур Муратбековна

тарих мұғалімі

№ 67 жалпы білім беретін мектеп

І

14

Каузбаева

Елена Анатольевна

учитель самопознания

Общеобразовательная школа № 186

І

15

Глущенко

Оксана Анатольевна

учитель художественного труда

Гимназия № 111

І

16

Еспенов

Ануар Турсунович

технология мұғалімі

№ 32 жалпы білім беретін мектеп

І

17

Мырзабекова Сауле Пишановна

дене шынықтыру мұғалімі

№ 5 мектеп-гимназия

І

18

Омарқұлова

Алтынай Жексембекқызы

педагог дополнительного образования

«Станция юных натуралистов»

І

19

Дүйсенбаева

Әсем Аманжановна

(бейне-дәріс)

арнайы пәндер оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

І

20

Дүйсенбаева

Әсем Аманжановна

(бейне-сабақ)

арнайы пәндер оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

І

21

ЧетыкбаевАлтай Махмутұлы

жалпы білім беру пәндерінің оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

І

22

Исламова

Гульбанум Тургановна

Кеншимбаева

Айгуль Бахытжановна

преподаватель специальных дисциплин

мастер производственного обучения

Авиационный колледж АО «Академия гражданской авиации»

І

23

Рамазанова

Алия Амангельдиевна

жоғары оқу орны

Қазақ Ұлттық қыздар педагогикалық университеті

І

24

Байчапанова

Айгерим Алтаевна

әдіскер

№ 104 бөбекжай

ІІ

25

Сундетова

Асель Жанадиловна

воспитатель

Ясли-сад № 4

ІІ

26

Петрова Ирина Сергеевна

учитель начальных классов

№ 26 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

27

Бакенова

Гулмира Рахымбайқызы

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№168 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

28

Кабулова

Сырга Ильясовна

учитель русского языка и литературы

Школа-гимназия № 175

ІІ

29

Мошкалова

Перизат Надирбекқызы

ағылшын тілі мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

30

Смагулова

Раушан Майкиевна

математика мұғалімі

№ 195 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

31

Мезгильбаева

Меиз Еркиновна

информатика мұғалімі

№ 62 гимназия

ІІ

32

Бутабаева

Асия Рахимжановна

физика мұғалімі

№ 128 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

33

Нургожаева

Ардак Батырхановна

химия мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

ІІ

34

Дараева Гулхан

учитель биологии

Общеобразовательная школа № 102

ІІ

35

Сембеков

Ернур Жанатович

учитель географии

Общеобразовательная школа № 29

ІІ

36

Өтеулиева

Айнұр Жұмағалиқызы

тарих мұғалімі

№ 86 мектеп-гимназия

ІІ

37

Лебедева

Елена Владимировна

учитель самопознания

Гимназия № 46

ІІ

38

Гаврик Татьяна Жановна

учитель художественного труда

Общеобразовательная школа № 158

ІІ

39

Нәби Данияр Ықтиярұлы

технология мұғалімі

Гимназия № 138

ІІ

40

Совет

Дарын Жанболатұлы

дене шынықтыру мұғалімі

№ 148 мектеп-гимназия

ІІ

41

Бейсекожаева

Балнур Саятдиновна

педагог дополнительного образования

«Станция юных натуралистов»

ІІ

42

Мергембаева

Айгерим Ержигитовна

арнайы пәндер оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

ІІ

43

Абишова

Айгуль Досумбековна

преподаватель общеобразовательных дисциплин

Алматинский колледж индустрии туризма и гостеприимства

ІІ

44

Керимбеков

Азат Сабитович

мастер производственного обучения

Алматинский колледж индустрии туризма и гостеприимства

ІІ

45

Нурлыбаев

Кайсар Копжасарович

жоғары оқу орны

Абай атындағы Қазақ Ұлттық педагогикалық университеті

ІІ

46

Алжекеева

Марзия Ильясовна

әдіскер

№ 153 бөбекжай/балабақша

ІІІ

47

Данабекова

Гульнара Аязовна

воспитатель

Ясли-сад № 4

ІІІ

48

Адилова

Айнагуль Маратовна

бастауыш сыныптар мұғалімі

№ 26 жалпы білім беретін мектеп

ІІІ

49

Жаксыкулова

Жансая Мейрбекқызы

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№ 27 гимназия

ІІІ

50

Баратова

Мухаббат Тельмановна

учитель русского языка и литературы

Общеобразовательная школа №184

ІІІ

51

Алмабаева

Гулнур Ислямгазыевна

учитель английского языка

Школа-гимназия №174

ІІІ

52

Абдуллаева

Кульнар Молдабековна

математика мұғалімі

№ 2 жалпы білім беретін мектеп

ІІІ

53

Ташкенбаева

Айгерим Турегелдиевна

информатика мұғалімі

№ 169 мектеп-лицей

ІІІ

54

Бигараева

Гүлдерай Жәнібекқызы

физика мұғалімі

№ 15 гимназия

ІІІ

55

Лукпанова

Клара Саменовна

химия мұғалімі

№ 86 мектеп-гимназия

ІІІ

56

Ахметова

Салтанат Шакеновна

биология мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

ІІІ

57

Тяпухина

Лариса Викторовна

учитель географии

Школа-гимназия № 144

ІІІ

58

Танакозова

Умит Аутжановна

тарих мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

ІІІ

59

Радюк

Людмила Борисовна

учитель самопознания

Общеобразовательная школа № 49

ІІІ

60

Бочкарев

Алексей Владимирович

учитель художественного труда

Общеобразовательная школа № 49

ІІІ

61

Даулгазинова

Мунира Ануарбековна

учитель технологии

Общеобразовательная школа № 63

ІІІ

62

Өскенбаев

Роман Бейсенбекұлы

дене шынықтыру мұғалімі

№149 жалпы білім беретін мектеп

ІІІ

63

Әбей

Гүлдана Қосмұратқызы

қосымша білім беру педагогы

«Жас натуралистер станциясы»

ІІІ

64

Имангалиева

Гүлназ Койшыгалиевна

арнайы пәндер оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі

ІІІ

65

Қасенов

Төрехан Баубекұлы

жалпы білім беру пәндерінің оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі

ІІІ

66

Нусс Олеся Владимировна

мастер производственного обучения

Алматинский колледж сервисного обслуживания

ІІІ

67

Даулеткулова

Айгул Утегеновна

жоғары оқу орны

Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университеті

ІІІ

68

Сабырбекова

Сажида Мухаметказиновна

бастауыш сынып мұғалімі

№ 12 гимназия

Сертификат

69

Салденова

Ирина Сергеевна

учитель начальных классов

Общеобразовательная школа№ 135

Сертификат

70

Сагимова Гулнур Кузтаевна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№148 мектеп-гимназия

Сертификат

71

Илесова

Жулдыз Иманалыевна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№ 200 мектеп-гимназия

Сертификат

72

Сулеева

Шарбану Мадхановна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№169 мектеп-лицей

Сертификат

73

Ажибаева

Алиман Махмутовна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№200 мектеп-гимназия

Сертификат

74

Катифова Жанат Канатовна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

75

Шолпанкулова

Гүлжамал Бекболатовна

қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

76

Мамбетов

Дайрабай Үзбембетұлы

учитель русского языка и литературы

Общеобразовательная школа №145

Сертификат

77

Чатырбаева

Сая Сыдыкбековна

учитель русского языка и литературы

Школа-гимназия №123

Сертификат

78

Аблаева

Акмарал Оспанкызы

учитель русского языка и литературы

Общеобразовательная школа № 177

Сертификат

79

Тоқтарбаева

Айнур Бақыткелдіқызы

ағылшын тілінің мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

80

Абыканова

Айнур Ахметовна

математика мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

81

Жанабаева

Мадина Аскарбековна

информатика мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

82

Катаева

Назерке Сейсенбаевна

информатика мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

83

Калсейтова

Гулбахыт Ахановна

химия мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

84

Ахметова

Алфия Айтмағамбетқызы

учитель химии

Общеобразовательная школа №65

Сертификат

85

Жидебаева

Аксулу Ералыевна

биология мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

86

Нартбаева

Айгуль Байгабыловна

биология мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

87

Алимбаева

Гульзинат Серикбаевна

география мұғалімі

№ 177 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

88

Павлетенко

Варвара Александровна

учитель художественного труда

Школа-лицей № 28

Сертификат

89

Аскарова

Алия Аскарбековна

учитель художественного труда

Гимназия № 83

Сертификат

90

Сарсембаев

Ерзат Айтжанович

технология мұғалімі

№ 49 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

91

Әшірбек

Ақтоты Тасанбайқызы

технология мұғалімі

№ 188 жалпы білім беретін мектеп

Сертификат

92

Боранбаева

Гульжан Усенбековна

арнайы пән оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

Сертификат

93

Кабирова

Джамиля Мухтаржановна

преподаватель специальных дисциплин

Алматинский государственный   политехнический колледж

Сертификат

94

Рахметова

Айым Баубековна

преподаватель специальных дисциплин

Алматинский государственный   политехнический колледж

Сертификат

95

Джаманкузова

Молдир Бекежановна

арнайы пән оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

Сертификат

96

Дәуіт Ұлан

жалпы білім беру пәні оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

Сертификат

97

Отарғалиева

Назгүл Оралғалиқызы

жалпы білім беру пәні оқытушысы

Алматы мемлекеттік политехникалық колледж

Сертификат

98

Ергазина

Рыскуль Амиртаевна

ассистент профессора

Казахско-Американский университет

Сертификат

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының

зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсын

өткізу туралы қорытынды ақпарат

2019 жылғы 30 сәуірде «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институтының ұйымдастыруымен «Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсы өтті.

Конкурс мектептегі оқу үдерісін ұйымдастыруда жаңа тәсілдерді, «Болашаққа бағдаррухани жаңғыру» бағдарламасын іске асырудағы бастауыш сынып мұғалімдерімен жұмыс жасау нысаны болып табылады және кішкентай дарынды және талантты зерттеушілерді анықтауға бағытталған.

Конкурсты дайындау және өткізу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру үшін конкурстың ұйымдастыру комитетінің құрамы анықталды. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу жұмыстарына жалпы жетекшілік ету, ұйымдастыру комитетінің төрағасын сайлау, конкурстың қазылар алқасының құрамын анықтау және бекіту, конкурсты өткізу ережесін бекіту және өзгертулер енгізу ұйымдастыру комитетінің құзырында болды.

Конкурстың ұйымдастыру комитетін педагогика ғылымдарының докторы, Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институтының директоры Садвакасова Раиса Аждаровна басқарды.

Конкурс үш кезең бойынша өткізілді: мектепішілік, аудандық, қалалық. Қалалық конкурстың қорытынды кезеңіне Алматы қаласының 8 ауданынан «Тірі табиғат», «Мен және менің әлемім», «Математика, ғылым, техника» номинациялары бойынша 50 жұмыс келіп түсті.

Конкурсқа аудандық кезең жеңімпаздары (1 орын иегерлері) қатысты, оның ішінде: Алатау ауданы 6 (№№ 149, 160, 156, 182, 151, 180); Алмалы ауданы 6 (№№ 15, 90, 36, «Достар» халықаралық мектеп-лицейі); Әуэзов ауданы 8 (№№27, 123, 130, 175, 133, 122); Бостандық ауданы 5 (№№60, 93, 138, 105, 68); Жетісу ауданы 7 (№№148, 108, 143, 177, 110, 57, 101); Медеу ауданы 6 (№№168, 172, 28, 4, 98); Наурызбай ауданы 6 (№№ 187, 200); Түрксіб ауданы 6 (№№32, 59, 83, 78, 162).

Конкурсқа ұсынылған жұмыстарды құрамында қаламыздың педагогикалық қауымдастығының өкілдері – педагогикалық ғылымдарының докторлары және кандидаттары, доценттер, профессорлар қамтылған білікті қазылар алқасы бағалады.

«Математика, ғылым, техника» номинациясы.

Текесбаева Анар Молдакыновна, Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің доценті, педагогика ғылымдарының кандидаты, Агеева Лариса Евгеньевна, Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің қауымдастырылған профессорының м.а., педагогика ғылымдарының кандидаты.

«Тірі табиғат» номинациясы.

Аринова Бакыт Айтуовна, Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің доценті, педагогика ғылымдарының кандидаты, Асылбаева Фатима Бекмуратовна, Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің қауымдастырылған профессорының м.а., педагогика ғылымдарының кандидаты, Ерназарова Гулзира Измухановна, Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті биология және биотехнология факультетінің доценті, аға оқытушы.

«Мен және менің әлемім» номинациясы.

Карсыбаева Райса Канабековна,Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің қауымдастырылған профессорының м.а., педагогика ғылымдарының кандидаты, Чинебаева Нұржан Сарсенбаевна, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогика университетінің аға оқытушысы,химия ғылымдарының кандидаты, Шалабаев Қаратай Ысқақович, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогика университетінің профессоры, биология ғылымдарының кандидаты.

Конкурстың негізгі принциптері ашықтық, бағалау белгілерінің айқындығы, шешім қабылдаудағы алқалылық, барлық қатысушылар үшін шарттардың теңдігі болып табылады.

Конкурстың ашық түрде өткізілуін және ұйымдастыру комитетінің қазылар алқасымен кері байланысын нығайту үшін ұсынылған жұмыстарды бағалау екі кезеңде өткізілді. Алдын ала оқып танысу және бағалау үшін конкурстық жұмыстар электронды нысанда қазылар алқасына жіберілді.

Келесі кезеңде – жобаларды қорғау. Жобаны қорғау барысында авторға (бірлескен авторларға) баяндамаға 7 минут берілді. Сол кезде ол келесі ақпараттарға тоқталды: жұмыстың мақсаты, тақырыптың өзектілігі, қойылған мақсатқа жету тәсілі, жұмыс нәтижесі және оның құндылығы.

Жобаны қорғау негізінде әділқазылар мүшелері бағалау парақтарын толтырды (10 балдық жүйемен):

- белгілі мәселені таңдауды, жоба тақырыбын таңдауды, тәжірибелік бағытты, орындалған жұмыстың маңыздылығын жете түсінуі;

- ұсынылған қорытынды тәсілдері мен шешімдерінің дәлелділігі;

- қабылданған жобалау кезеңдерінің орындалуы, оқушының өзі орындауы және аяқталғандығы;

- шығармашылық деңгейі, жобаны ұсыну және іске асыру материалдарының ерекшелігі;

- рәсімдеу сапасы;

- баяндама сапасы: ұсынылған жұмыстың толықтылығы, дәлелділігі және сендіруі;

- тақырып бойынша білімінің тереңдігі, көлемі және эрудициясы;

- сұрақтарға жауап берулері: толықтылығы, дәлелділігі;

- іскерлік және ерік сапасы: жауапкершілікпен қарауы, дұрыс көзқарасы, тіл табыса алуы.

Конкурстың қазылар алқасы білім беру мазмұнын жаңарту аясында бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметтерінің нәтижесі көрсетілген жұмыстардың өзектілігі мен тәжірибелік маңыздылығын атап көрсетті.

Тұтас алғанда, конкурсқа ұсынылған жобалық жұмыстар талаптарға сай орындалған, конкурсқа қатысушылар жобаның маңызды элементтерін көрсетті, атап айтқанда, жұмыстың мақсаты, жұмыста пайдаланылған әдіс-тәсілдер, жұмыс нәтижесі және қорытынды.

Қазылар алқасының пайымдауынша, ұсынылған зерттеу жұмыстарының ішінде Алатау ауданының №№ 180,182 жалпы білім беретін мектептері, Алмалы ауданының № 90 мектеп-лицейі, «Достар» халықаралық мектеп-лицейі, Әуезов ауданының №№ 175,130,123, 27 гимназиялары, № 122 жалпы білім беретін мектеп, Бостандық ауданының №№ 60,138 гимназиялары, Жетісу ауданының №№ 148,108 гимназиялары, №57 жалпы білім беретін мектеп, Медеу ауданының № 28 мектеп-лицейі, №98 жалпы білім беретін мектеп, Наурызбай ауданының №200 гимназия, №187 жалпы білім беретін мектеп, Түрксіб ауданының №№ 78, 162 гимназиялары, №№ 59, 32 жалпы білім беретін мектептері оқушыларының жобалары өзекті тақырыптарды қамтыған, құндылығы маңызды, т.б.

Десек те, бірқатар конкурстық жұмыстарда зерттеу жұмыстарының ажырамас бөлігі болып табылатын қойылған міндеттерді шешу жолдары (әдістері), аналитикалық шолу, жұмыс нәтижелері, талқылануы және алынған нәтиже негізіне байланысты жұмыс бойынша басты шешімдер жоқ.

Зерттеу жұмыстарының көптеген жетекшілері конкурстық материалдарды дайындау кезінде құжаттарды құрылымы мен мазмұны бойынша талаптарға сай болуы үшін дұрыс, сауатты толтыруға қажетті көңіл бөлмеген.

Дегенмен де, конкурс бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби біліктілігі мен шығармашылық әлеуетінің жоғары деңгейін көрсетті, курстық дайындық нәтижелілігінің мәселелерін зерделеу және оқушылардың жобалық іс-әрекетін ұйымдастыру мониторингі жөніндегі міндеттерді шешу жолдарының жаңа белестерін ашты.

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсының қазылар алқасы үш номинация бойынша 27 жеңімпазды анықтады. «Тірі табиғат» номинациясында – 9, «Мен және менің әлемім» номинациясында – 9, «Математика, ғылым, техника» номинациясында – 9 және конкурсқа қатысқан оқушылардың - жас зерттеушілердің жоғары шығармашылық деңгейін атап көрсетті.

Қалалық конкурстың барлық қатысушыларына сертификаттар мен естелік сыйлықтар тапсырылды. Әрбір номинация бойынша жеңімпаздар I, II және III дәрежелі дипломдармен марапатталды. Конкурс жеңімпаздарын дайындаған педагогтер ұйымдастырушының Құрмет грамотасымен марапатталды.

Қатысушылар мен қазылар алқасы конкурстың жоғары деңгейде ұйымдастырылғанын да ерекше атап өтті.

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушылары

зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсының

қатысушылары мен жеңімпаздарының құрамдық талдауы 

           №

Аудан

Барлығы

Номинациялар

Конкурс жеңімпаздары

Марапат қорытын

дысы

«Мен және менің әлемім»

«Математика, ғылым, техника»

«Тірі табиғат»

І орын

ІІ орын

ІІІ орын

1

Алатау

6

2

2

2

 

1

1

2

2

Алмалы

6

2

2

2

1

1

1

3

3

Әуезов

8

2

4

2

 

2

4

6

4

Бостандық

5

1

1

3

 

1

1

2

5

Жетісу

7

4

1

2

1

1

1

3

6

Медеу

6

2

2

2

1

1

2

4

7

Наурызбай

6

     

1

 

1

2

8

Түрксіб

6

2

2

2

2

2

1

5

Барлығы:

50

17

16

17

6

9

12

27

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушылары

зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсы жеңімпаздарының тізімі

Автордың

аты-жөні

Жұмыстың тақырыбы

Мектебі/сыныбы

Мұғалімнің

аты-жөні

Орны

«Тірі табиғат» номинациясы

1

Байжан Раиан

«Ешкінің сүтінің емдік қасиеті»

168 МГ, 3 сынып

Нүктебекова Қ.О.

І

2

Ишлердемир Эмир

«От томатной семечки до томатного сока»

№ 90 МЛ, 2 сынып

Ухтикова Н.А.

І

3

Беисен Айару

Кеңесхан Айдина

«Алоэ өсімдігінің емдік қасиеттері»

№148 МГ, 3 сынып

Кайыпова Ш.А.

ІІ

4

Нұрғожа Меңлібай

«Құрқылтай құстың ұясы»

№ 180 ЖББМ,

4 сынып

Сакелбаева Д.О.

ІІ

5

Абдрашит Әкежан

Қыдырбек Сымбат

«Түйе сүтінен коктейль алу жолдары»

№ 123 МГ, 2 сынып

Туткабаева Г.Б.

Нармуратова М.К.

ІІ

6

Тоқтар Мустафа

«Көгершін»

№ 175 МГ, 1 сынып

Канапьянова А.С.

ІІІ

7

Ғаниұлы Ерасыл

«Шыбын мен масаның қоғамдағы пайдалы қасиетті жақтары»

№ 138 Г, 4 сынып

Коккузова Г.Н.

ІІІ

8

Ктатов Данияр

«Сухой лед»

№ 130 Г, 4 сынып

Микенова О.В.

ІІІ

9

Серікқазы Азамат

«Жылқы еті сүтінің пайдалы және емдік қасиеттері»

59 ЖББМ,

3 сынып

Бакыбаева М.Б.

ІІІ

«Математика, ғылым, техника» номинациясы

1

Ефимов Артем

«История создания экскаваторов, и основной принцип работы гидравлических систем»

№ 78 МГ, 2 сынып

Гребенюкова Н.Н.

І

2

Оразбек Каирхан

«Умный дом»

№ 187 ЖББМ,

2 сынып

Исабаева О.П.

І

3

Маралхан Диас

«Тұрмыстық жағдайда электр тогын өндіру: «Alash - 2019» жел қондырғысы»

№ 122 ЖББМ,

3 сынып

Сериков Н.С.

Балкибекова Э.Е.

ІІ

4

Эм Александр

«Изучение устройства калейдоскопа. Сборка калейдоскопа в домашних условиях»

60 Г, 3 сынып

Денисенко В.Н.

Ушакова О.Ю.

ІІ

5

Әубәкір Айша

«Таңғажайып жеті саны»

162 МГ, 2 сынып

Ысқақ С.Б.

ІІ

6

Грущаков Михаил

«Дом на воде»

№ 98 ЖББМ,

3 сынып

Яркова Е.А.

ІІІ

7

Оленкович Святослав

«Солнечная энергия, как альтернативный источник энергии будущего»

№ 90 МЛ, 4 сынып

Кунтуганова С.П.

ІІІ

8

Ходжамбердиев Тимур

«Получение электроэнергии от солнца»

№ 130 Г, 3 сынып

Кузнецова М.А.

ІІІ

9

Бекен Сезім

«Глобус – әлемнің модулі»

№ 200 МГ, 3 сынып

Икатова С.Б.

ІІІ

«Менн және менің әлемім» номинациясы

1

Худяков Ян

«Сакральная биография Казахстана (играем запоминая)»

№57 ЖББМ,

2 сынып

Дубинина А.В.

І

2

Абдуләшім Айзере

«Оқушы сөмкесінің пайдасы және зияны»

59 ЖББМ,

3 сынып

Сейтжанова А.Т.

І

3

Қанатбай Кәусар

«Қыстың көркі – қар»

№ 172 МГ, 2 сынып

Кызбаева Г.С.

ІІ

4

Чарлина Александра

«История Великой степи в жизни моей семьи»

№ 32 ЖББМ,

4 сынып

Морозова Н.А.

ІІ

5

Дубровин Роман

«Индивидуальные особенности детей – ключ к улучшению школьной обучаемости»

«Достар» ХМЛ,

4 сынып

Шахбалаева Г.С.

ІІ

6

Жбанов Владислав

«Сон. Сноведения»

№ 28 МЛ, 4 сынып

Криворучко И.П.

ІІІ

7

Джилкибаева Камила

«Наш школьный сад»

№108 МГ, 4 класс

Исаева Г.Д.

ІІІ

8

Әшім Зере

«Ұлы дала Астанасы»

№ 182 ЖББМ,

3 сынып

Смайлова Д.А.

ІІІ

9

Маслакова Ариана

«Чистая вода – это жизнь»

№ 27 Г, 4 сынып

Дериганова С.М.

ІІІ

             

 

Мектепке дейінгі , орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру ұйымдары үшін бейне-сабақтар мен бейне-дәрістердің жыл сайынғы «Педагогикалық идеялар панорамасы» республикалық конкурсының қалалық кезеңі туралы ақпарат

«Өрлеу» БАҰО» АҚжұмыс жоспарына сәйкес «Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты» 2018 жылдың маусым-қазан аралығында Мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік, жоғары білім беру ұйымдары үшін бейне-сабақтар мен бейне-дәрістердің жыл сайынғы «Педагогикалық идеялар панорамасы» республикалық конкурсының қалалық кезеңін өткізді.

Аталған конкурс ағымдағы жылдың 1 маусымында басталды 19 қазанда мәресіне жетті.

Республикалық конкурсының қалалық кезеңі білім мазмұнын жаңарту жағдайында мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлерінің заманауи білім беру технологиялары мен әдістемелерін қолдану бойынша тиімді практикаларын және озық тәжірибелерін таныстыру және тарату формаларының бірі болып табылады.

Республикалық конкурстың қалалық кезеңін өткізуде ұйымдастырушылық-әдістемелік қамтамасыз ету жұмысын инновациялық дамуды әдістемелік қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырды. Төмендегідей жұмыстар атқарылды:

- конкурсты дайындау және өткізу бойынша іс-шаралардың жоспары әзірленді;

- конкурстың ұйымдастыру комитетінің құрамы анықталды, «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы «Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты» директоры, п.ғ.д., Садвакасова Р.А. төрағалық етті;

- Алматы қаласы білім басқармасына, аудандық білім бөлімдеріне, мектепке дейінгі, орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының басшыларына ақпараттық хаттар жіберілді;

- барлық деңгейдегі білім беру ұйымдарының басшыларымен кездесулер өткізілді;

- Сараптама кеңесінің жұмысы ұйымдастырылды, «Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты» директорының орынбасары, п.ғ.к., Халитова И.И. басшылық етті;

- қатысушылардың өтінімдері қабылданды;

- конкурстың бағыттарына сәйкес 21 аталым бойынша құжаттар әзірленді: бағалау парағы, қорытынды бағалау парағы, хаттама;

- конкурстың қалалық кезеңін өткізу барысы бойынша ақпарат жоспарға сәйкес институт сайтында (конкурс күнделігі), Фейсбук беттерінде жарияланды;

- конкурсқа ұсынылған материалдарды жетілдіру бойынша қатысушыларға әдістемелік және техникалық көмек көрсетілді;

- жүлдегерлер мен жеңімпаздарды марапаттау салтанаты өткізілді.

Ұсынылған бейнематериалдарды құрамында білім беру, оқыту әдістемесі, медиа технологиясы саласындағы білікті мамандар қамтылған Сараптама кеңесі бағалады:

  1. Арзиева Алия Токтамысовна, Инновациялық технологиялар және ғылыми-жаратылыстану (гуманитарлық) пәндерді оқыту әдістемесі кафедрасының меңгерушісі, п.ғ.к., доцент;
  2. Ибраева Жанар Мухаметкалиевна, Білім беру процесіне психологиялық-педагогикалық жетекшілік ету кафедрасының меңгерушісі;
  3. Бельгибаева Майра Бериковна, Инновациялық дамуды әдістемелік қамтамасыз ету бөлімінің басшысы;
  4. Бекжанов Ербол Бакытжанович, Ақпараттық технологиялар бөлімінің басшысы;
  5. Конырова Акбота Турагуловна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы, ф.ғ.к.;
  6. Еденбаева Зауре Дуненбековна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  7. Кайдакова Виктория Юрьевна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  8. Нурлыбаев Кайсар Копжасарович, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  9. Серикбаева Гулбаршын Умирбековна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  10. Абдибаева Сауле Кенжебековна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  11. Коканова Венера Сембековна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  12. Таженова Камшат Кыдырбековна, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы;
  13. Абдиманапов Бахадурхан Шарипович, ББПППЖЕ кафедрасының аға оқытушысы, к.п.н., доцент;
  14. Петрова Лариса Борисовна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  15. Ракишева Анар Ерубайкызы, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  16. Бексеитова Эльмира Омирбаевна, Академия бөлімінің бас маманы;
  17. Кыстаубаева Жанар Нагаметовна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  18. Арзымбетова Салтанат Жаксылыковна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  19. Рудькова Татьяна Викторовна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  20. Танаева Динара Орукбаевна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  21. Есентаева Айжан Идрисовна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  22. Кобдикова Айжан Кабдылканатовна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  23. Жаримбетова Гульсара Касымбековна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  24. Мейрханова Зухра Дузбаевна, ИТжҒЖ(Г)ПОӘ кафедрасының аға оқытушысы;
  25. Баекешева Клара Елтаевна, МжА бөлімінің бас маманы;
  26. Дёмина Нина Александровна, ИДӘҚЕ бөлімінің бас маманы;
  27. Мухаметалина Жамиля Каирбековна, ИДӘҚЕ бөлімінің бас маманы

Қалалық конкурста тақырыптық бағыттарды қамтыған 21 аталым бойынша 115 педагог қатысты.

Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудағы заманауи технологиялар

ü  мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының әдіскерлері - 3

ü  мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының тәрбиешілері – 13

Орта білім берудегі заманауи технологиялар

ü  бастауыш сыныптар мұғалімі - 6

ü  қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі - 9

ü  орыс тілі мен әдебиетінің мұғалімі - 7

ü  ағылшын тілінің мұғалімі - 3

ü  математика мұғалімі - 4

ü  информатика пәнінің мұғалімі – 5

ü  физика мұғалімі – 2

ü  химиия мұғалімі – 2

ü  биология мұғалімі – 6

ü  география /жаратылыстану мұғалімі – 2

ü  тарих пен құқық, дінтану мұғалімі – 4

ü  өзін-өзі тану мұғалімі – 4

ü  бейнелеу өнерінің мұғалімі – 3

ü  технология мұғалімі – 3

ü  дене шынықтыру мұғалімі – 2

Техникалық және кәсіптік білім берудегі заманауи технологиялар

ü  арнайы пәндер оқытушылары – 16

ü  жалпы білім беру пәндерінің оқытушылары – 6

ü  өндірістік оқыту шеберлері – 2

Қосымша білім берудегі заманауи технологиялар

ü  қосымша білім беру педагогтары – 5

Жоғарыда көрсетілген мәліметтерге сүйенсек, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері белсенділік танытты.

Физика, химия, география және денешынықтыру пәні мұғалімдері үсынған жұмыс саны аз болды.

Конкурсқа келіп түскен жұмыстардың басым бөлігі заманауи талаптарға сәйкес, бейне сабақты дайындау барысында белгіленген бағалау критериийлерін ескергендіктері көрініп тұр.

Десек те, білім беруде озық білім беру технологияларын және/немесе білім берудегі цифрлық технологиялардың жаңа жетістіктерін енгізу деңгейі, сюжеттік желіні құру қисыны барлық жұмыстарда көрсетілмеген деп тұжырымдайды Сарапшылар кеңесі.

Конкурсқа қатысушыларға алдағы уақытта осы жайттарды ескеруді ұсынамыз.

Сарапшылардың жұмыс қорытындысы бойынша калалық конкурста жоғары балл жинаған қатысушылар сабақ барысында білім берудің заманауи талаптарына сай озық білім беру технологияларын енгізу, ақпараттық коммуникациялық технология құралдарын қолдану шеберлігін көрсете алды деуге болады.

Конкурстың 20 аталымы бойынша 54 жеңімпаз анықталды.

Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудағы заманауи технологиялар – 6; Орта білім берудегі заманауи технологиялар – 40, Техникалық және кәсіптік білім берудегі заманауи технологиялар – 5, Қосымша білім берудегі заманауи технологиялар – 3.

Жалпы алғанда, «Педагогикалық идеялар панорамасы» республикалық конкурсының қалалық кезеңі жаңартылған білім беру жағдайында мектепке дейінгі , орта, қосымша, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерінің жоғары деңгейін көрсетті.

«ТжКБ-да инклюзивтік білім берудің үздік педагогы» республикалық конкурсының қалалық кезеңінің қорытындысы туралы ақпарат

«Өрлеу» БАҰО» АҚ жұмыс жоспарына сәйкес «Өрлеу» Ұлттық орталығының филиалы «Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты» 2018 жылғы 17 қазанда «ТжКБ-да инклюзивтік білім берудің үздік педагогы» республикалық конкурсының қалалық кезеңін ұйымдастырды және өткізді.

Республикалық конкурсының қалалық кезеңі ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушылармен жұмыста ТжКБ ұйымдары педагогикалық қызметкерлерінің педагогикалық шеберлігін арттыру, кәсіптік қызметте интерактивтік цифрлық технологияларды қолдануды жандандыру, үздік инклюзивтік білім беруді дамытуда инновациялық тәжірибені жинақтау және кеңінен тарату формаларының бірі болып табылады.

Республикалық конкурсының қалалық кезеңін өткізуде ұйымдастырушылық-әдістемелік қамтамасыз ету жұмысын Алматы қаласы бойынша ПҚ БАИ инновациялық дамуды әдістемелік қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырды: конкурсты дайындау және өткізу бойынша іс-шаралардың жоспары әзірленді, конкурстың ұйымдастыру комитетінің құрамы анықталды, Сараптама кеңесінің жұмысы қамтамасыз етілді, бағдарлама жасалды, хаттар жіберілді. Конкурстық материалдарды дайындау және өңдеу мақсатында қатысушылармен бірлесіп үлкен жұмыс атқарылды.

Қазылар алқасының құрамына ҚР Ұлттық ғылым академиясының академигі, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері, ҚР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, медицина ғылымдарының докторы, профессор Рахимов Кайролла Дюсенбаевичжетекшілік етті.

Конкурсқа қатысушылардың жұмыстарын құрамында ғылыми атақтары бар білікті мамандар қамтылған Сараптама кеңесі бағалады:

Бутабаева Лаура Аскаровна – Абай атындағы ҚазҰПУ педагогика-психология институтының арнайы білім беру кафедрасының аға оқытушысы, Phd докторы;

Булабаева Сауле Талгатовна – Абай атындағы ҚазҰПУ педагогика-психология институтының арнайы білім беру кафедрасының аға оқытушысы, п.ғ.м.;

Сейсенова Алмагуль Даулетказиевна – Түзету педагогикасының Ұлттық ғылыми-практикалық орталығының аға ғылыми қызметкері;

Коканова Венера Сембековна«Өрлеу» БАҰО» филиалы Алматы қаласы бойынша ПҚ БАИ аға оқытушысы, п.ғ.м.

Конкурстың қалалық кезеңіне 3 техникалық және кәсіптік білім беру ұйымынан (Алматы мемлекеттік сервис және технологиялар колледжі, Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі, Алматы технология және флористика колледжі)4 оқытушы қатысты – Усенбаева Гулжанат Асилбайкызы, Алматы мемлекеттік сервис және технологиялар колледжінің жалпы білім беру пәні оқытушысы;Косерева Нагашкул Макеновна, Алматы мемлекеттік политехникалық колледжінің арнайы пән оқытушысы; Болатова Аида Муратовна, Алматы технология және флористика колледжініңарнайы пән оқытушысы; Курманалиева Акжаркым Кайратовна, Алматы технология және флористика колледжінің арнайы пән оқытушысы.

Конкурстың қалалық кезеңінде үш тапсырма «Бейнесабақ», «Менің табыстағы тарихым», «Жобаны қорғау» берілді.

                   Бірінші тапсырма «Бейнесабақ» – инклюзивтік білім бойынша түсірілген сабақ – қалалық конкурс материалдары папкасындағы қоржынға жүктелді және қазылар алқасына сараптамаға жіберілді. Алдын ала бағалаудан өткен бірінші тапсырма қазылар тарапынан жоғары бағаға ие болды. Бейнесабақтарға қатысты қазылар алқасының пікірлері әр түрлі болды.

                   Екінші «Менің табыстағы тарихым» және үшінші «Жобаны қорғау» конкурстық тапсырмаларын қатысушылар қазылар алқасының алдында қорғаумен аяқталды. Бұл жерде сарапшылардың пікірлері бір мәнді болды.

                   Қатысушыларға таныстырылымы және жобаны қорғауы үшін берілген уақыт 7-10 минутты құрады. Барлық қатысушылар конкурстық материалдарын ережеде бекітілген талаптарға сәйкес жоғары деңдейде дайындаған.

                   Косерова Н.М. сөз сөйлеуі қазылар алқасының көңілінен шықты, тапсырмаларға қосымша көрнекті және көмекші материалдар ұсынды.

                   Критерийлердің әрқайсысы бойынша 0 балдан бастап 2 балға дейін берілді (0 балл – көрсетілген жоқ, 1 балл – ішінара көрсетілді, 2 балл – толық көрсетілді). Ең жоғарғы балл – 10 жетті.

Қазылар алқасы конкурсқа қатысушылардың барлық тапсырмалар арқылы инклюзивті білім беру идеясын көрсете білу шеберлігін, өзінің кәсіби құзыреттілігін, педагогикалық бастамасын және инклюзивті білім беру жағдайында пайдаланатын технологияларды көрсете білу дағдыларын ерекше атап өтті. Дегенмен, Болатова Аида Маратқызының жұмысында материалды баяндауда логикалық бірізділік болмады, сондай-ақ ауызша айтқан материалы мен таныстырылымы арасында байланыс сақталмады. Бірінші тапсырма бойынша Аида Маратқызы ұсынған бейнесабақ қазылар тарапынан жоғары бағаланды.

Қалалық конкурстың қорытындысы бойынша жеңімпаз анықталды:

                   Бірінші орын Алматы мемлекеттік политехникалық колледжінің арнайы пән оқытушысы Косерева Нагашкул Макеновнаға берілді.

                   Жеңімпаздар:

Екінші орын – Курманалиева Акжаркым Кайратовна, Алматы технология және флористика колледжінің арнайы пән оқытушысы.

Үшінші орынды Усенбаева Гулжанат Асилбайкызы – Алматы мемлекеттік сервис және технологиялар колледжінің жалпы білім беру пәні оқытушысы және Болатова Аида МуратовнаАлматы технология және флористика колледжінің арнайы пән оқытушысы, өндірістік оқыту шебері өзара бөлісті.

Республикалық конкурсының қалалық кезеңіне қатысқан барлық төрт қатысушы арнайы дипломдармен марапатталды.

Қазылар алқасының мүшелері конкурстың республикалық кезеңіне қатысу үшін Алматы мемлекеттік политехникалық колледжінің арнайы пән оқытушысы Косерева Нагашкул Макеновнаны ұсынды.

Жалпы алғанда, «ТжКБ-да инклюзивтік білім берудің үздік педагогы» республикалық конкурсының қалалық кезеңі инклюзивті білім беру жағдайында кәсіптік және техникалық білім беру ұйымдары оқытушыларының кәсіби құзыреттіліктерінің жоғары деңгейін көрсетті.

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының

зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсын

өткізу туралы қорытынды ақпарат

 2018 жылғы 20 сәуірде «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институтының ұйымдастыруымен «Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсы өтті.

Конкурсты ұйымдастыру-әдістемелік қамтамасыз ету жұмыстарын Алматы қаласы бойынша ПҚ БАИ инновациялық дамуды әдістемелік қамтамасыз ету бөлімі жүзеге асырды.

Конкурс мектептегі оқу үдерісін ұйымдастыруда жаңа тәсілдерді, «Болашаққа бағдаррухани жаңғыру» бағдарламасын іске асырудағы бастауыш сынып мұғалімдерімен жұмыс жасау нысаны болып табылады және кішкентай дарынды және талантты зерттеушілерді анықтауға бағытталған.

Конкурсты дайындау және өткізу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру үшін конкурстың ұйымдастыру комитетінің құрамы анықталды. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу жұмыстарына жалпы жетекшілік ету, ұйымдастыру комитетінің төрағасын сайлау, конкурстың қазылар алқасының құрамын анықтау және бекіту, конкурсты өткізу ережесін бекіту және өзгертулер енгізу ұйымдастыру комитетінің құзырында болды.

Конкурстың ұйымдастыру комитетін педагогика ғылымдарының докторы, Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институтының директоры Садвакасова Раиса Аждаровна басқарды.

Конкурс үш кезең бойынша өткізілді: мектепішілік, аудандық, қалалық. Қалалық конкурстың қорытынды кезеңіне Алматы қаласының 8 ауданынан «Тірі табиғат», «Мен және менің әлемім», «Математика, ғылым, техника» номинациялары бойынша 42 жұмыс келіп түсті.

Конкурсқа аудандық кезең жеңімпаздары (1 орын иегерлері) қатысты, оның ішінде: Алатау ауданы 5 (№№ 149, 160, 196); Алмалы ауданы 6 (№№ 36, 62, 90, 120, «Достар» халықаралық мектеп-лицейі); Әуэзов ауданы 6 (№№ 27, 123, 130, 141); Бостандық ауданы 3 (№№ 60, 70, «Зерде» оқу орталығы); Жетісу ауданы 6 (№№ 66, 101, 103, 177); Медеу ауданы 6 (№№ 28, 33, 53, 77, 159, 194); Наурызбай ауданы 4 (№№ 157, 176, 187); Түрксіб ауданы 6 (№№ 76, 83, 89, 115, 142).

Конкурсқа ұсынылған жұмыстарды құрамында қаламыздың педагогикалық қауымдастығының өкілдері – педагогикалық ғылымдарының докторлары және кандидаттары, доценттер, профессорлар қамтылған білікті қазылар алқасы бағалады.

«Математика, ғылым, техника» номинациясы.

Эльмира Уайдуллақызы, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің аға оқытушысы, PhD доктор, қазылар алқасының төрайымы; қазылар алқасының мүшелері: Кистаубаева Аида Сериковна, Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің аға оқытушысы, биология ғылымдарының кандидаты, Абдибаева Сауле Кенжебековна, «Өрлеу» БАҰО» АҚ филиалы Алматы қаласы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институтының аға оқытушысы.

«Тірі табиғат» номинациясы.

Темирбеков Амангельды Тажиевич, Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің профессоры, география ғылымдарының кандидаты, қазылар алқасының төрағасы; Қазылар алқасының мүшелері: Садуақас Гүлбану Темірияқызы, педагогика ғылымдардың кандидаты, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің қауымдастырылған профессоры, Текесбаева Анар Молдакыновна, Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің доценті, педагогика ғылымдарының кандидаты.

«Мен және менің әлемім» номинациясы.

Аймағамбетова Қазына Аймағамбетовна, педагогика ғылымдарының докторы, Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің профессоры, қазылар алқасының төрайымы; қазылар алқасының мүшелері: Карсыбаева Райса Канабековна,Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университетінің қауымдастырылған профессоры, педагогика ғылымдарының кандидаты; Нұржанова Сажила Андысадиковна, Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университетінің аға оқытушысы, педагогика ғылымдарының кандидаты; Титенев Вячеслав Захарович,«Золотая книга» редакциясының бас редакторы.

Конкурстың негізгі принциптері ашықтық, бағалау белгілерінің айқындығы, шешім қабылдаудағы алқалылық, барлық қатысушылар үшін шарттардың теңдігі болып табылады.

Конкурстың ашық түрде өткізілуін және ұйымдастыру комитетінің қазылар алқасымен кері байланысын нығайту үшін ұсынылған жұмыстарды бағалау екі кезеңде өткізілді. Алдын ала оқып танысу және бағалау үшін конкурстық жұмыстар электронды нысанда қазылар алқасына жіберілді.

Келесі кезеңде – жобаларды қорғау. Жобаны қорғау барысында авторға (бірлескен авторларға) баяндамаға 7 минут берілді. Сол кезде ол келесі ақпараттарға тоқталды: жұмыстың мақсаты, тақырыптың өзектілігі, қойылған мақсатқа жету тәсілі, жұмыс нәтижесі және оның құндылығы.

Жобаны қорғау негізінде әділқазылар мүшелері бағалау парақтарын толтырды (10 балдық жүйемен):

- белгілі мәселені таңдауды, жоба тақырыбын таңдауды, тәжірибелік бағытты, орындалған жұмыстың маңыздылығын жете түсінуі;

- ұсынылған қорытынды тәсілдері мен шешімдерінің дәлелділігі;

- қабылданған жобалау кезеңдерінің орындалуы, оқушының өзі орындауы және аяқталғандығы;

- шығармашылық деңгейі, жобаны ұсыну және іске асыру материалдарының ерекшелігі;

- рәсімдеу сапасы;

- баяндама сапасы: ұсынылған жұмыстың толықтылығы, дәлелділігі және сендіруі;

- тақырып бойынша білімінің тереңдігі, көлемі және эрудициясы;

- сұрақтарға жауап берулері: толықтылығы, дәлелділігі;

- іскерлік және ерік сапасы: жауапкершілікпен қарауы, дұрыс көзқарасы, тіл табыса алуы.

Конкурстың қазылар алқасы білім беру мазмұнын жаңарту аясында бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметтерінің нәтижесі көрсетілген жұмыстардың өзектілігі мен тәжірибелік маңыздылығын атап көрсетті.

Тұтас алғанда, конкурсқа ұсынылған жобалық жұмыстар талаптарға сай орындалған, конкурсқа қатысушылар жобаның маңызды элементтерін көрсетті, атап айтқанда, жұмыстың мақсаты, жұмыста пайдаланылған әдіс-тәсілдер, жұмыс нәтижесі және қорытынды.

Қазылар алқасының пайымдауынша, ұсынылған зерттеу жұмыстарының ішінде Әуезов ауданының №130 гимназия, Алмалы ауданының №120 гимназия, Түрксіб ауданының №№76, 89 жалпы білім беретін мектептері, Жетісу ауданының №177 жалпы білім беретін мектеп, Алатау ауданының №196 жалпы білім беретін мектеп оқушыларының жобалары өзекті тақырыптарды қамтыған, құндылығы маңызды, т.б.

Десек те, бірқатар конкурстық жұмыстарда зерттеу жұмыстарының ажырамас бөлігі болып табылатын қойылған міндеттерді шешу жолдары (әдістері), аналитикалық шолу, жұмыс нәтижелері, талқылануы және алынған нәтиже негізіне байланысты жұмыс бойынша басты шешімдер жоқ.

Зерттеу жұмыстарының көптеген жетекшілері конкурстық материалдарды дайындау кезінде құжаттарды құрылымы мен мазмұны бойынша талаптарға сай болуы үшін дұрыс, сауатты толтыруға қажетті көңіл бөлмеген.

Дегенмен де, конкурс бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби біліктілігі мен шығармашылық әлеуетінің жоғары деңгейін көрсетті, курстық дайындық нәтижелілігінің мәселелерін зерделеу және оқушылардың жобалық іс-әрекетін ұйымдастыру мониторингі жөніндегі міндеттерді шешу жолдарының жаңа белестерін ашты.

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсының қазылар алқасы үш номинация бойынша 23 жеңімпазды анықтады. «Тірі табиғат» номинациясында – 7, «Мен және менің әлемім» номинациясында – 9, «Математика, ғылым, техника» номинациясында – 7 және конкурсқа қатысқан оқушылардың - жас зерттеушілердің жоғары шығармашылық деңгейін атап көрсетті.

Қалалық конкурстың барлық қатысушыларына сертификаттар мен естелік сыйлықтар тапсырылды. Әрбір номинация бойынша жеңімпаздар I, II және III дәрежелі дипломдармен марапатталды. Конкурс жеңімпаздарын дайындаған педагогтер ұйымдастырушының Құрмет грамотасымен марапатталды.

Конкурстың жабылу салтанатында «Нұр Отан» партиясының Әуезов аудандық филиалының бірінші орынбасары Ордабаева Найля Алтынбековна барлық қатысушыларға арнап құттықтау сөз сөйледі. Сонымен қатар, конкурс жеңімпаздарын дайындаған педагогтерге «Нұр Отан» партиясы Әуезов аудандық филиалының алғыс хаттарын тапсырды.

«Золотая книга» редакциясының бас редакторы Титенев Вячеслав Захарович барлық конкурсқа қатысушыларды құттықтап, оларға шығармашылық табыстар тіледі. Конкурстың жеңімпаздарына «Золотая книга» редакциясының атынан арнайы сыйлықтарын тапсырды.

Қатысушылар мен қазылар алқасы конкурстың жоғары деңгейде ұйымдастырылғанын да ерекше атап өтті.

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсына қатысушылары мен жеңімпаздарының құрамдық талдауы

 

Аудан

Қаты

сушылар саны

Номинация

Жеңімпаздар мен жүлдегерлер

Орын саны

«Мен және менің әлемім»

«Математика, ғылым, техника»

«Тірі табиғат»

І орын

ІІ орын

ІІІ орын

1

Алатау

5

3

1

1

1

1

2

4

2

Алмалы

6

2

2

2

1

2

1

4

3

Әуэзов

6

2

2

2

1

2

1

4

4

Бостандық

3

1

1

1

-

-

1

1

5

Жетісу

6

2

2

2

1

1

3

5

6

Медеу

6

2

2

2

-

-

2

2

7

Наурызбай

4

1

1

2

-

-

-

-

8

Түрксіб

6

2

2

2

2

-

1

3

 

«Мен әлемді танимын» атты бастауыш сынып оқушыларының зерттеу жұмыстарының қалалық конкурсының жеңімпаздары мен жүлдегерлерінің тізімі

 

Автордың тегі, аты

Жұмыс тақырыбы

Мектеп/сынып

Мұғалімнің аты-жөні

Орын

«Тірі табиғат» номинациясы

1

Ханаева Лияна

«Дәруменге бай-асқабақ»

№ 196 ЖББМ,

3-сынып

Касенова

Айнур Омаровна

І

2

Шиянова Софья

«Полезные свойства лука»

ОШ № 89,

2 класс

Апойкова

Галина Николаевна

І

3

Жеткерген Әділет

«Өсімдік-өмір нәрі, өмір сәні»

Яссауи атындағы

№ 123 мектеп-гимназия, 4-сынып

Кенжебекова

Ляйля Кенжебековна

ІІ

4

Нұрғазы Бағдат

«Картоп өндірудің

тиімді тәсілі»

№ 53 МГ,

2 сынып

 

Тоқыбет

Жанар Байұзаққызы

ІІ

5

Қайратұлы Әбілмансұр

«Үй жағдайында шалғам өсіру»

«Zerde» мектеп-гимназиясы,

1-сынып

Ұлдарбекова Нагима Иманжановна

ІІІ

6

Володин Данил

«Как поймать микроба»

ОШ № 6»,

3 класс

Плохая

Галина Андреевна

ІІІ

7

Ким Вероника

«Проблема бездомных животных в городеАлматы»

Международная школа-лицей «Достар», 4 класс

Шаманаева

Марина Евгеньевна

ІІІ

«Математика, ғылым, техника» номинациясы

1

Омарбай Рамазан

«Үй жағдайында кристалл өсіру»

№ 76 ЖББМ,

3-сынып

Беисова

Динара Сериковна

І

2

Рустамұлы Алихан

«Біздің айналамыздағы сандар»

№ 177 ЖББМ,

1-сынып

Мукашева

Лилия Темирбековна

І

3

Рустан Арслан

«Использование альтернативных источников энергии»

Специализированная школа-лицей №90,

3 класс

Красникова

Валентина Григорьевна

ІІ

 

 

 

4

Руслан Батырхан

«Таза ауа – болашақ кепілі»

№ 141 ЖББМ,

2-сынып

Самиева Балжан Зарлыхановна,

Усманов Бауыржан Абдикаримович

ІІ

5

Тоба Ілияс

«Болашақ энергиясы»

№ 149 ЖББМ,

4-сынып

Қасабекова

Лаззат Шайхслановна    

ІІІ

6

Маметов Рамиль

«Робототехника и новые технологии»

Гимназия № 130

им. И. Жансугурова, 4 класс

Скрепчук

Лариса Тургановна

ІІІ

7

Кадыров Тимур

«Забота о природе глазами юного математика»

ОШ № 77,

3 класс

Кайсарова

Елена Владимировна

ІІІ

«Мен және менің әлемім» номинациясы

1

Голоскоков Максим

«Роль кальция в организме человека»

Гимназия № 130

им. И. Жансугурова, 3 класс

Кузнецова

Марина Анатольевна

І

2

Ізбасар Жанель

«Fast-Food-қазіргі заманғы мектеп оқушыларының проблемасы»

Гимназия №120,

4 сынып

Кусаинова

Венера Аргыновна

І

3

Летина Ульяна

«Секретные материалы: такие необыкновенные обыкновенные чипсы»

Гимназия №120,

4 класс

Зыбина

Наталья Владимировна

ІІ

4

Саятбек Асылай

«Айналайын сөзінің шығу тарихы»

№ 149 ЖББМ,

3-сынып

Сыдыкова

Алма Нағызбайқызы

ІІ

5

Касилов Дмитрий

«Экодром. Роскошь или необходимость в современном Казахстане»

ОШ № 160,

2 класс

Жанысбаева

Дарыкуль Тулегеновна

ІІІ

6

Ахмадова Раяна

«Гигиена полости рта и путь к здоровью ребенка»

ШГ № 103,

3 класс

Рыбакова

Галина Анатольевна

ІІІ

7

Қырғызбай Аяжан

«Жетісудің жауһары»

№ 142 ЖББМ,

4-сынып

Сейсенбаева Кульшат Нургалиевна

ІІІ

8

Кузьмин Богдан

«Жизнь во благо людей:

о Медеу Пусурманове»

ОШ № 194,

3 класс

Темирханова Роза Рашитовна

ІІІ

9

Муратов Диас

«LECO в жизни ребенка»

ОШ № 70,

1 класс

Абдрахманова

Алия Сержановна

ІІІ

             

 

«SMART-педагог Өрлеу: кәсіби табысқа апарар жол»  мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушыларының  республикалық конкурсының бірінші кезеңінің қорытындысы туралы ақпарат

2017 жылға арналған «Өрлеу» БАҰО» АҚ жедел жұмыс жоспарына сәйкес ағымдағы жылы мамыр - қараша айлары аралығында «SMART-педагог Өрлеу: кәсіптік табысқа апарар жол» мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушыларының республикалық конкурсы өткізіледі.

Республикалық конкурс мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушыларының педагогикалық шеберлігін арттыру, ақпараттық технологияларды пайдалану бойынша үздік инновациялық педагогикалық тәжірибелерді қорыту және тарату мақсатында ұйымдастырылады.

Республикалық конкурстың басым бағыттарына сәйкес Алматы қаласындағы білім беру ұйымдарында 25 мамырдан бастап 12 маусымға дейін конкурстың бірінші кезеңі ұйымдастырылды.

Аудандық кезеңнің қорытындысы бойынша республикалық конкурстың екінші кезеңіне PowerPoint таныстырылымы (30 слайдқа жуық); бейне (видео) (5 минутқа жуық);

Sway; OfficeMIX таныстырылымы (5 минутқа жуық) түрінде 42 жұмыс ұсынылды.

Жалпы білім беретін мектеп мұғалімдері 23 жұмыс ұсынды: Алатау ауданы – 2, Әуезов ауданы – 1, Алмалы ауданы – 2, Бостандық ауданы – 10, Жетісу ауданы – 1, Медеу ауданы – 4, Наурызбай ауданы – 2, Түрксіб ауданы – 1.

Техникалық және кәсіптік білім беру саласының оқытушылары 19 жұмыс ұсынды: Орта-Азиялық технико-экономикалық колледжі – 3, Алматы мемлекеттік бизнес колледжі – 7, Алматы электромеханикалық колледжі – 1, Алматы туризм және қонақжайлылық индустриясы колледжі – 3, Алматы мемлекеттік көлік және коммуникация колледжі – 2; Алматы мемлекеттік политехникалық колледжі – 1, Алматы мемлекеттік құрылыс-техникалық колледжі – 1, Алматы мемлекеттік технология және флористика колледжі – 1.

13-16 маусым аралығында аудандық деңгейде үздік деп танылған жұмыстар іріктеуден өтті. Сараптама кеңесінің мүшелері конкурстық жұмыстарды бағалау барысында төмендегі өлшемдерді басшылыққа алды:

конкурстық жұмыс мазмұнының республикалық конкурс бағыттарына сәйкестігі; жұмыс тақырыбының өзектілігі, Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытудың басымдықтарына сәйкестігі;

мәселені мазмұнды және нақты қою;

тақырып өзектілігінің және зерттеудің теориялық-әдіснамалық негіздерінің дәйектілігі;

жоба идеясының сонылығы;

жаңашылдығы;

практикаға енгізу келешегі;

материалды ұсыну қисындылығы және бірізділігі. Іс жүзінде жүзеге асырылу деңгейі, нәтижеліліктің, рефлексияның болуы;

әлеуметтік маңыздылығы.

MS өлшемі

Майкрософт технологиясын пайдалану (https://sway.com/f4rJAIEBxSEnQwl8);

конкурстық жұмыста қолданылған АКТ құралдарының ұтқырлығы;

конкурстық жұмыс арқылы шынайы әлем проблемаларын шешу;

білім беру үдерісіне қолданылған АКТ құралдарын кіріктіру;

конкурстық жұмыс XXI ғасыр дағдыларын алуда (креативтілік, сыни тұрғыда ойлау, проблемаларды шешу, шешімдерді жеке қабылдау, коммуникацииялар дағдылары) оқушыларды айқын қолдайды.

Сараптама кеңесінің мүшелері жасаған талдау орта білім беру, техникалық және кәсіптік білім беру саласындағы зерделенген жұмыстардың бірқатар инновациялық құндылығын анықтауға мүмкіндік туғызды.

«SMART-педагог Өрлеу: кәсіптік табысқа апарар жол» мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушыларының республикалық конкурсының бірінші кезеңінің қорытындысы бойынша екінші кезеңге 14 жұмыс ұсынылды: жалпы білім беретін мектеп мұғалімдері – 5, техникалық және кәсіптік білім беру саласының оқытушылары – 9.

Екінші кезеңге сәтті өткен мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушылары:

а) өздерінің конкурстық жұмыстарын Microsoft компаниясының порталында жүктеуге тиіс https://education.microsoft.com/Story/Content/Create?type=Lesson&categoryid=502).

б) Microsoft компаниясының білім порталында (https://education.microsoft.com/Learning/LearningPrograms/Detail/316) міндетті, тегін қашықтан оқудан өтуге тиіс. 

Екінші кезеңге сәтті өткен мектеп мұғалімдері мен колледж оқытушыларының тізімі қоса беріліп отыр. 

ЕКІНШІ КЕЗЕҢГЕ СӘТТІ ӨТКЕН МЕКТЕП МҰҒАЛІМДЕРІ МЕН КОЛЛЕДЖ ОҚЫТУШЫЛАРЫНЫҢ ТІЗІМІ